Uratujmy plac zabaw na Mickiewicza!

Gęsta zabudowa Jeżyc i wynikająca z tego niewielka liczba placów zabaw od lat stanowi duże wyzwanie dla rodziców i opiekunów najmłodszych mieszkańców osiedla. Zapraszamy do przeczytania tekstu z najnowszego numeru Naszych Jeżyc.


Czy wiecie, że w latach 60. XX wieku na Jeżycach było ponad 20 placów zabaw? Dziś otwarte, publiczne przestrzenie do swobodnej zabawy na świeżym powietrzu można policzyć na palcach jednej ręki… Chcemy to zmienić! Jako Rada Osiedla postanowiliśmy zawalczyć o opuszczony plac zabaw przy ul. Mickiewicza (za budynkiem pod numerem 32). Ten teren jest wyjątkowy, bo rośnie na nim 12 ogromnych topoli, które osłaniają przestrzeń przed słońcem i hałasem. Dziś zacienione place zabaw to rzadkość nie tylko na Jeżycach.

Plac zabaw przy ul. Mickiewicza to miejsce z długą historią. Sięga ona co najmniej lat 60. zeszłego wieku. Przez długi okres przestrzeń ta służyła miejskiemu przedszkolu Koraliki, które w 2017 roku zostało przeniesione z ul. Mickiewicza na Strzeszyn. Plac zabaw został opuszczony, a jego stan systematycznie ulega pogorszeniu. Wynika to z faktu, iż znajduje się on na terenie będącym własnością prywatną, a nie miejską i od ponad 2 lat nie posiada gospodarza, który dbałby o jego dobrą kondycję i porządek.

Mimo iż działka, na której plac zabaw się znajduje, od wielu lat wystawiona jest na sprzedaż, to wciąż nie ma chętnych na zakup tej nieruchomości. Jeśli jednak znajdzie się kupiec, zarówno plac zabaw, jak i osłaniających go 12 ogromnych topoli, przestaną istnieć. Na ich miejscu stanie wielokondygnacyjny budynek usługowo-mieszkalny…

Jeżyce potrzebują placów zabaw

O zapotrzebowaniu na przestrzenie rekreacyjne, służące do zabaw dla dzieci i młodzieży świadczy między innymi fakt, iż ten opuszczony plac zabaw wciąż̇ cieszy się̨ sporym zainteresowaniem i codziennie jest odwiedzany przez dzieci i rodziców. Co więcej, w jego bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonuje Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka, które nie posiada własnego placu zabaw.

Walka o plac rozpoczęła się oddolnie w zeszłym roku. Grupa mieszkańców skrzyknęła się na internetowej Inicjatywnej i Nieformalnej Grupie Jeżyckiej, by wysprzątać niszczejący plac zabaw i odzyskać tę przestrzeń dla dzieci. Akcją zainteresowały się media, a miejsce to zaczęło cieszyć się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Jeżyc – wielu z nich o istnieniu tego placu wcześniej nie słyszało.

Sąsiedzki piknik i sprzątanie

W tym roku radni z Jeżyc postanowili nie tylko powtórzyć akcję sprzątania, ale urządzić też sąsiedzki piknik na placu, na który słodkości i przekąski przekazały kawiarnia Cukier Puder z ul. Słowackiego, kawiarnia Tekstura z ul. Prusa, kawiarnia PJay Cake American Bakery z ul. Szamarzewskiego, Cukiernia Łyskawa Poznań z ul. Krakowskiej, restauracja Święty z ul. Kraszewskiego, piekarnia Czarny Chleb z ul. Dąbrowskiego oraz Piekarnia-Cukiernia Ławica. Było sprzątanie, były rozmowy i podwórkowe zabawy przy wesołej muzyce.

Podczas pikniku zbierane były także podpisy pod petycją do Prezydenta Miasta Poznania z prośbą o wykupienie placu zabaw (powierzchnia ok. 800 m2 stanowi część działki prywatnej). W sumie zebrano ponad 1100 podpisów, które zostaną przekazane osobiście Prezydentowi.

Niepewna przyszłość

Przyszłość placu zabaw przy ul. Mickiewicza jest niepewna. Jednak dotychczasowe zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców Jeżyc w ratowanie placu pokazuje, jak bardzo zależy nam wszystkim na przestrzeniach otwartych i bezpiecznych dla dzieci, pełnych zieleni, ciszy i spokoju. Bez wsparcia i zaangażowania władz miasta w tę inicjatywę statystyki przedstawiające liczby placów zabaw oraz terenów zieleni na Jeżycach będą jeszcze bardziej smutne…

 


Autorzy: Paweł Głogowski / Helena Zadumińska


COMMENTS ARE OFF THIS POST