Co należy do kompetencji rady osiedla?
Kompetencje organów osiedlowych ustalone są w Statucie Osiedla. Co roku latem Rada uchwala budżet na kolejny rok, który następnie podlega opiniowaniu przez jednostki miejskie. W przypadku Jeżyc, liczących ok. 20-25 tys. mieszkańców, budżet wynosi ok. 800 tys. złotych, w tym tylko ok. 150 tys. na działania nieinwestycyjne. Oprócz tego Rada Osiedla Jeżyce współdecyduje aktualnie o przeznaczeniu ok. 1 mln złotych na remonty dróg i chodników.
Zakres pracy Rady nie ogranicza się jednak do dysponowania własnym budżetem, lecz obejmuje też m. in.:
=> opiniowanie najróżniejszych projektów lub przedsięwzięć podejmowanych przez Miasto, które dotyczą Jeżyc,
=> opiniowanie projektów składane w budżecie obywatelskim,
=> składanie uwag do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
=> występowanie z własnymi inicjatywami.
To zatem radni osiedlowi mają bardzo duży wpływ m.in. na to:
=> jakie jeżyckie chodniki zostaną wyremontowane,
=> czy i gdzie uda się zasadzić zieleń przyuliczną,
=> czy na Twojej ulicy pojawi się dodatkowy pojemnik na śmieci, ławka albo stojak rowerowy,
=> ile i jakich dodatkowych zajęć edukacyjnych i kulturalnych pojawi się w jeżyckich szkołach, przedszkolach i domach kultury,
=> w jakim kierunku będą się rozwijać Jeżyce.
O tym, czym zajmowała się rada przez ostatnie 4 lata można przeczytać w „Naszych Jeżycach” – numerze specjalnym oraz wcześniejszych wydaniach. Warto też zajrzeć na mapy przygotowane przez radnych.
Jednocześnie – Rada Osiedla to tylko jednostka pomocnicza samorządu. Jej budżet jest mocno ograniczony, a jej działalność opiera się na nieodpłatnej pracy. Rada nie ma osobowości prawnej i nie może np. rozpisywać przetargów czy zlecać wykonania jakiegokolwiek zadania bezpośrednio. Każde uchwalone zadanie, np. remont chodnika czy placu zabaw, organizacja półkolonii czy zakup wieńca na obchody poznańskiego Czerwca 1956 musi więc zostać
=> skierowane i przyjęte przez odpowiednią jednostkę miejską (np. Zarząd Dróg Miejskich) lub wydział Urzędu Miasta,
=> a nieraz także uzyskać pozytywną opinię Miejskiej Konserwator Zabytków, plastyka miejskiego, ewentualne zgody dysponentów sieci podziemnych i innych podmiotów.
Częstą blokadą dla inwestycji jest też nieuregulowany stan własnościowy. Ostateczny głos w wielu kwestiach ma Rada Miasta i Prezydent Miasta, np. to od nich zależy, jakie uwagi składane do Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego zostaną uwzględnione, a jakie nie albo to, czy i kiedy zostanie ostatecznie wykonana większa przebudowa jakiejś ulicy, np. Dąbrowskiego.