READING

Konsultacje drogi rowerowej na Zwierzynieckiej

Konsultacje drogi rowerowej na Zwierzynieckiej

Dwukierunkowa, wydzielona droga rowerowa ma połączyć Jeżyce ze Starym Miastem, sięgając od Al. Niepodległości, przez Kaponierę aż po ul. Gajową. Startują konsultacje społeczne.

Nowa trasa to szansa na wygodne i bezpieczne poruszanie się między fyrtlami. Przy okazji pojawi się też nieco nowej zieleni – wzdłuż drogi oraz na skrzyżowaniu ul. Gajowej i Zwierzynieckiej. Dlatego Zarząd Osiedla zaopiniował projekt pozytywnie, wnosząc dwie uwagi.

Pierwsza propozycja dotyczy wyznaczenia przejścia naziemnego przez ul. Zwierzyniecką obok Ronda Kaponiera – w miejscu, gdzie znajduje się obecnie przejazd rowerowy. Z punktu widzenia ruchu pieszego Rondo Kaponiera jest bardzo dużą barierą. Wymaga korzystania z przejść podziemnych, notorycznie niefunkcjonujących ruchomych schodów i małych, awaryjnych wind. Jest to szczególnie uciążliwe z perspektywy takich osób, jak rodzice i opiekunowie z wózkami dziecięcymi, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, podróżni z walizkami oraz ludzie przemieszczający się za pomocą urządzeń transportu osobistego (hulajnogi, monocykle, wrotki, łyżworolki, segwaye). Dlatego niejeden raz zdarza się i z pewnością nadal będzie się zdarzać, że korzystają oni z istniejącego przejazdu rowerowego przez ul. Zwierzyniecką, mimo że obecnie jest to zabronione. Wiele osob, w tym przyjezdnych, nie zauważa nawet, że w tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych.

Druga dotyczy zwiększenia obszaru teren.w zielonych na skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Gajowej i ustanowienie ich także na północno-wschodnim narożniku skrzyżowania. Zawnioskowaliśmy też, aby projektując ten fragment Osiedla brać pod uwagę realizację w przyszłości jego koncepcji, która została wykonana w 2018 r.w ramach zleconej przez Zarząd Dróg Miejskich „Wielowariantowej koncepcji organizacji ruchu na Osiedlu Jeżyce”.

Szczegółowy opis projektu oraz plan sytuacyjny, będące przedmiotem konsultacji, umieszczone zostały na stronie internetowej ZDM. Swoje pytania i opinie można przesyłać mailem na adres zwierzyniecka@zdm.poznan.pl lub pocztą tradycyjną do siedziby Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu przy ul. Wilczak 17.

Konsultacje społeczne potrwają od 24 czerwca do 8 lipca br. Ich podsumowanie zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM w terminie do 8 sierpnia br.


COMMENTS ARE OFF THIS POST