READING

12 maja idź na wybory do rad osiedli!

12 maja idź na wybory do rad osiedli!

Wybory do rad osiedli, 12 maja 2024

Ten rok to prawdziwy maraton wyborczy. 12 maja po raz czwarty w ciągu 12 miesięcy otworzą się poznańskie komisje wyborcze. Nawet jeśli jesteśmy tym znużeni, nie oddajmy walkowerem spraw naszego fyrtla! Wybierzmy takich sąsiadów i sąsiadki, którzy zawalczą o Jeżyce przez następne pięć lat i będą je zmieniać w takim kierunku, w jakim chcemy. Jeśli jednak czytasz ten tekst już po wyborach – ten numer nadal jest dla Ciebie. Przeczytasz w nim o najważniejszych rzeczach, które udało się zrealizować Radzie Osiedla w latach 2019-2024 oraz wyzwaniach na kolejną kadencję.

Czy mogę głosować na radę osiedla?

Aby głosować w wyborach osiedlowych, podobnie jak w samorządowych, trzeba na stałe mieszać w Poznaniu. Ne jesteś tu zameldowany/a? Nic nie szkodzi, możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców i odtąd zawsze móc głosować w Poznaniu. Najłatwiej załatwić to online przez stronę gov.pl , logując się za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy

  • podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe
  • dołączyć dokument potwierdzający związki z Poznaniem, np. skan umowy najmu lub aktu zakupu mieszkania, rachunku za prąd albo internet, umowy o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu

Wniosek można złożyć także stacjonarnie w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20.

Gdzie i jak głosować?

Głosujemy w tych samych komisjach co w innych wyborach. Jeśli głosowałeś/aś w ostatnich wyborach do parlamentu albo samorządowych, Twój lokal wyborczy jest w tym samym miejscu co wtedy. Możesz go też znaleźć na mapie miejskiej (poznan.pl/plan). Komisje otwarte są od godz. 7 do 21.

W przeciwieństwie do innych wyborów, w tych możesz wybrać więcej niż jedną osobę na liście, jednak nie więcej niż 8 osób!

Listę osób kandydujących możesz znaleźć na stronach BIP (bip.poznan.pl) oraz stronie fyrtle.pl.

Co to jest „osiedle” i „rada osiedla”?

Poznań podzielony jest na 42 jednostki pomocnicze – osiedla. Ich granice można obejrzeć na mapie miejskiej (poznan.pl/plan). To zatem nie osiedla w potocznym rozumieniu tego słowa, ale fragmenty Poznania, które mają własny samorząd – radę i zarząd, wybierane w wyborach odbywających się w Poznaniu co cztery lata.

Co należy do kompetencji rady osiedla?

Kompetencje organów osiedlowych ustalone są w Statucie Osiedla. Co roku latem Rada uchwala budżet na kolejny rok, który następnie podlega opiniowaniu przez jednostki miejskie. W przypadku Jeżyc, liczących ok. 20-25 tys. mieszkańców, budżet wynosi ok. 800 tys. złotych, w tym tylko ok. 150 tys. na działania nieinwestycyjne. Oprócz tego Rada Osiedla Jeżyce współdecyduje m. in. o przeznaczeniu ok. 1 mln złotych na remonty dróg i chodników.

Zakres pracy Rady nie ogranicza się jednak do dysponowania własnym budżetem, lecz obejmuje też m. in.:

  • opiniowanie najróżniejszych projektów lub przedsięwzięć podejmowanych przez Miasto, które dotyczą Jeżyc,
  • opiniowanie projektów składane w budżecie obywatelskim,
  • składanie uwag do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
  • występowanie z własnymi inicjatywami.

To zatem radni osiedlowi mają bardzo duży wpływ m.in. na to:

  • jakie jeżyckie chodniki zostaną wyremontowane,
  • czy i gdzie uda się zasadzić zieleń przyuliczną,
  • czy na Twojej ulicy pojawi się dodatkowy pojemnik na śmieci, ławka albo stojak rowerowy,
  • ile i jakich dodatkowych zajęć edukacyjnych i kulturalnych pojawi się w jeżyckich szkołach, przedszkolach i domach kultury,
  • w jakim kierunku będą się rozwijać Jeżyce.

Jednocześnie – Rada Osiedla to tylko jednostka pomocnicza samorządu. Jej budżet jest mocno ograniczony, a jej działalność opiera się na nieodpłatnej pracy. Rada nie ma osobowości prawnej i nie może np. rozpisywać przetargów czy zlecać wykonania jakiegokolwiek zadania bezpośrednio. Każde uchwalone zadanie, np. remont chodnika czy placu zabaw, organizacja półkolonii czy zakup wieńca na obchody poznańskiego Czerwca 1956 musi więc zostać

  • skierowane i przyjęte przez odpowiednią jednostkę miejską (np. Zarząd Dróg Miejskich) lub wydział Urzędu Miasta,
  • a nieraz także uzyskać pozytywną opinię Miejskiej Konserwator Zabytków, plastyka miejskiego, ewentualne zgody dysponentów sieci podziemnych i innych podmiotów.

Częstą blokadą dla inwestycji jest też nieuregulowany stan własnościowy. Ostateczny głos w wielu kwestiach ma Rada Miasta i Prezydent Miasta, np. to od nich zależy, jakie uwagi składane do Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego zostaną uwzględnione, a jakie nie albo to, czy i kiedy zostanie ostatecznie wykonana większa przebudowa jakiejś ulicy, np. Dąbrowskiego.

Jak zorganizowana jest praca rady osiedla?

Główną formą podejmowania decyzji przez Radę, liczącą od 2024 r. 15 osób, są uchwały, zapadające na sesjach, odbywających się zwykle co miesiąc. Projekt uchwały może złożyć każdy radny, jest on następnie przedmiotem debaty internetowej i dyskusji w trakcie sesji. Oprócz tego radni zrzeszają się w komisjach, obradujących w trakcie spotkań oraz drogą elektroniczną, opiniujących uchwały i składających propozycje radzie i zarządowi osiedla.

Przygotowaniem projektów uchwał, realizacją uchwał Rady, reprezentowaniem osiedla oraz opiniowaniem spraw, które nie mogą czekać na sesję Rady Osiedla, zajmuje się Zarząd Osiedla, wybierany przez Radę. Zarząd obraduje na posiedzeniach, podejmując uchwały, a na bieżąco komunikuje się drogą elektroniczną. Zwraca się do władz i urzędników z pytaniami oraz postulatami, uczestniczy w spotkaniach z reprezentantami UMP i politykami, prowadzi strony internetowe i gabloty osiedlowe.

Uchwały i protokoły z sesji można znaleźć na stronie BIP (bip.poznan.pl/bip/jednostki-pomocnicze), a podsumowania – na stronach www (jezyce.poznan.pl) i Facebook Rady Osiedla (facebook.com/RadaOsiedlaJezyce)

Czy radni otrzymują wynagrodzenie?

Nie, radni osiedlowi nie otrzymują wynagrodzenia. Pełnienie funkcji radnego to praca społeczna – nieodpłatna. Rada dysponuje jedynie funduszem dietowym, wynoszącym rocznie kilkanaście tysięcy złotych (a więc średnio ok. 85 złotych miesięcznie na osobę), przeznaczonym na pokrycie kosztów poniesionych przez radnych w związku z pełnieniem funkcji. Z tych środków radni kupują też kwiaty na uroczystości, opłacają serwer internetowy czy finansują druk materiałów dla mieszkańców.

Co z tego wszystkiego mamy?

Praca społeczna przekłada się na efekty. O tym, co udało się zdziałać przez ostatnie 5 lat, przeczytasz w artykułach na tej stronie oraz na stronie Facebook Rady Osiedla!

Wybory do rad osiedli, 12 maja 2024


COMMENTS ARE OFF THIS POST