Poznańskie Zakłady Graficzne

Niewiele osób wie, że teren pomiędzy szpitalem na Polnej ulicą Jackowskiego, Wyspiańskiego i Bukowską jest dostępny dla jeżyczan. Obszar ten zajmowany był przez drukarnię Poznańskie Zakłady Graficzne, która obecnie znajduje się w likwidacji. Od kilku lat toczy się spór skarbu państwa z Kurią Poznańską o jego zwrot, co wywoływało wiele niejasności dotyczących przyszłości tej lokalizacji.

W opuszczone i dosyć tanie przestrzenie zaczęły wchodzić lokalne inicjatywy i niewielkie firmy. Znajduje się tam siłownia, zakład, wiele mniejszych lokalnych firm, biura architektoniczne etc. Miejsce pomimo, że zapomniane zaczęło tętnić życiem, a nawet pełnić funkcje miastotwórcze. Wszystko jednak dzieje się w warunkach sporej niepewności. Budynki zarządzane są przez likwidatora, który usiłuje je sprzedać, najemcom odcinane jest ciepło, a umowy podpisywane na kilka miesięcy do przodu.

Likwidator PZG usiłuje je sprzedać. Ostatnie ogłoszenie przetargowe dotyczyło kwoty ok. 3,5 mln zł (za kilka tysięcy metrów powierzchni i dużą działkę). Przetarg nie został rozstrzygnięty  z powodu braku chętnych, ponieważ miasto odmawia wydania zgody na lokalizację w tym miejscu inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych.

Rada Osiedla Jeżyce stoi na stanowisku, że przestrzeń, w której powstał oddolnie szereg inicjatyw i miejsc pracy, jest warta zachowania i pielęgnacji. Przestrzeń ta może być zapleczem do budowania zarówno drobnej przedsiębiorczości, jak i aktywności sportowej i kulturalnej. Teren jest na tyle duży, że pozwala na organizację niewielkich terenów zielonych, których szczególnie brak w tej części miasta. Niewykluczone są inicjatywy publiczno-prywatne, w celu ochrony klimatycznej przestrzeni. Zamierzamy współpracować z lokalną społecznością i władzami Poznania, aby uchronić i wzmocnić tą przestrzeń dla wszystkich mieszkańców.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do współpracy. Koordynatorka zespołu: Ewa Łowżył

Uchwała w sprawie PZG
Załącznik do uchwały w sprawie PZG


COMMENTS ARE OFF THIS POST