READING

Głosujmy dla Jeżyc w Poznańskim Budżecie Obywatels...

Głosujmy dla Jeżyc w Poznańskim Budżecie Obywatelskim!

Głosujmy dla Jeżyc w PBO 2019!

Remonty w szkołach lub przedszkolach? Projekty artystyczne? Uspokajanie ruchu? A może wsparcie dla seniorów? Zadecydujemy o tym wszyscy między 27 września a 19 października br.

Równolegle z kampanią wyborczą do samorządów odbędzie się ważne głosowanie: na projekty w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy naszego osiedla złożyli wiele ciekawych propozycji. Osoby, którym leży na sercu los jeżyckich szkół i przedszkoli, powinny zainteresować następujące projekty przypisane do okręgu Łazarz-Jeżyce.

  • Boisko sportowe wielofunkcyjne „Pod Topolą”: wykonanie boiska do piłki nożnej, kosza do koszykówki oraz miejsca do zabaw ogólnorozwojowych dla dzieci w wieku 3-6 lat przy przedszkolu mieszczącym się przy ul. Galla Anonima.
  • Nowocześnie – pysznie, zdrowo i domowo: modernizacja bloków żywieniowych w Przedszkolu nr 71 „Pod Topolą” i Przedszkolu nr 86 „Tęczowy Świat”.

Z kolei w puli ogólnomiejskiej szczególnie interesujący powinien być projekt Szkoły na glanc, zakładający szeroko zakrojone remonty w Szkołach Podstawowych nr 23, 36 i 71 oraz rekultywację zieleni przyszkolnej. Ten projekt rywalizuje z innymi projektami ogólnomiejskimi, więc o jego ewentualnym powodzeniu zdecyduje to, jak licznie weźmiemy udział w głosowaniu my, mieszkańcy Jeżyc!

Boiska przy jeżyckich podstawówkach udało się częściowo wyremontować dzięki poprzedniej edycji PBO. „Szkoły na glanc” to kolejna szansa na zapewnienie placówkom edukacyjnym dobrej infrastruktury, fot. SP 23

Osoby, którym zależy na wsparciu dzieci, młodzieży i młodych ludzi w realizacji projektów artystycznych i obywatelskich, powinny zwrócić uwagę na te projekty:

  • Inkubator Młodej Kultury w Domu Tramwajarza: stymulacja zaangażowania osób poniżej 30 roku życia w aktywne tworzenie wydarzeń kulturalnych poprzez udzielenie im pomocy w tworzeniu projektów dotyczących aktywizacji społeczności senioralnej, aktywizacji obywatelskiej, literatury, sztuk wizualnych i innych rodzajów aktywności.
  • Rozwój dzieci przez sztukę i ruch: kompleksowe warsztaty rozwojowe, które mają pozwolić dzieciom na odkrycie nowych pasji oraz rozwój umiejętności ruchowych i artystycznych (joga, taniec, breakdance, graffiti, dekoracje sceniczne, praca w roli didżeja, gra na bębnach) i wspólne przygotowanie występu w przestrzeni Jeżyc.

 

Dom Tramwajarza jest obecnie remontowany dzięki środkom z poprzednich edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, fot. F. Schmidt

Z kolei seniorów może szczególnie zainteresować projekt Wolontariat BEZ WINDY: zapewnienie towarzystwa seniorom „uwięzionym” we własnych mieszkaniach, utworzenie sieci nieformalnych znajomości oraz samopomocy.

Jeśli uważasz, że na Jeżycach brakuje przede wszystkim zmian w organizacji ruchu, które ulżyłyby pieszym i rowerzystom, na Twój głos czekają te oto propozycje:

  • Po Pierwsze Piesi – Jeżyce: wyznaczenie na jeżyckich ulicach brakujących przejść dla pieszych przy skrzyżowaniach ulic: Dąbrowskiego z Żurawia, Poznańskiej z Wąską i Jeżyckiej z Mączną.
  • Po Pierwsze Piesi – bezpieczna Poznańska: Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych oraz uspokojenie ruchu na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Kościelnej.
  • Rowerowa integracja Jeżyc, Łazarza i Wildy, w tym m. in.: wdrożenie kontraruchu na ul. Prusa (odcinek Dąbrowskiego-Słowackiego) oraz Wawrzyniaka (odcinek Dąbrowskiego-Słowackiego); wyznaczenie pasa do skrętu na torowisku przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Wawrzyniaka; dopuszczenie dla rowerów skrętu w lewo z ul. Kościelnej w ul. Dąbrowskiego.

Na ul. Poznańskiej między ul. Strzałkowskiego a Kościelną nie ma ani jednego przejścia dla pieszych. To jedno z miejsc wskazanych przez wnioskodawcę projektu „Po Pierwsze Piesi – Jeżyce”, fot. F. Schmidt

A może najpierw chcemy się dowiedzieć, w jakim kierunku chcemy, aby rozwijały się Jeżyce oraz jak się po nich na co dzień poruszamy? Wówczas warto zagłosować na projekt Wszystko, co chcecie wiedzieć o Jeżycach, obejmujący wykonanie kompleksowych, reprezentatywnych badań społecznych.

Wreszcie miłośnicy zwierząt i Starego Zoo mogą zwrócić uwagę na projekt Ocalmy ostatnie dinozaury, polegający na budowie nowego pawilonu dla waranów. Ten projekt zyskał jednak negatywną opinię Rady Osiedla: w opinii radnych zasadna mogłaby być rewitalizacja istniejącego pawilonu ze względu na brak miejsca na budowanie nowych tego typu budynków; radni opowiadają się za tym, aby zachować obecny charakter ogrodu, łączący obecność zwierząt z funkcją parku dla mieszkańców i miejsca zabawy dzieci.

Gdzie i kiedy zagłosować?

Głosowanie trwa od 27 września do 19 października 2018. Zagłosować można albo w Internecie (https://pbo2019.um.poznan.pl/pbo2019/voting) albo w punktach stacjonarnych: w Urzędzie Miasta, Centrum Inicjatyw Senioralnych lub Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W dniach 6 i 7 października od godz. 10 do 18 można oddać głos także w punkcie stacjonarnym na Jeżycach. Będzie to Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56.

Kto może głosować?

Prawo głosu ma każdy, kto mieszka na terenie miasta Poznania. Głosować można tylko raz, we własnym imieniu, podając numer PESEL.

Na co można głosować?

Każda osoba dysponuje JEDNYM głosem na projekty ogólnomiejskie (wśród których są jednak i takie dotyczące Jeżyc, np. Szkoły na glanc) oraz DWOMA głosami na projekty dzielnicowe.

Gorąco prosimy: zagłosuj i zachęć do tego innych!


COMMENTS ARE OFF THIS POST