Ulica Kościelna od nowa – wystawa projektów

Fascynującą wystawę projektów zagospodarowania ul. Kościelnej można oglądać jeszcze przez tydzień w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim.

Uczestnikami konkursu na taki właśnie projekt, zorganizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu​ i Miasto Poznań​, byli studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP, pod opieką prof. Elżbiety Raszei. Za najlepszą pracę uznano koncepcję przygotowaną przez Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzynę. Drugie miejsce zajęli Joanna Piasecka i Tomasz Bekas, trzecie – Alicja Maculewicz, Kinga Zając i Emilia Dzięgielewska, a wyróżniono prace Katarzyny Dyktyńskiej i Natalia Raczkowskiej oraz Zofii Łobzy i Joanny Wiernickiej. Prace proponują nowoczesne rozwiązania, nawiązując jednocześnie do historii tego miejsca, kolebki dawnych Jeżyc i uwzględniając architekturę i charakter tej niezwykłej ulicy oraz szereg uwarunkowań prawnych, na czele z założeniami miejscowego planu zagospodarowania.

Więcej

Rynek Jeżycki – znamy wstępną koncepcję zmian!

A gdyby aleje przebiegające przez Rynek Jeżycki biegły ukośnie, a pawilony ustawione byłyby na środku zamiast zasłaniać dwie pierzeje rynku? To jedno z głównych założeń koncepcji zagospodarowania Rynku Jeżyckiego, przedstawionej nam przed kilkoma dniami i odpowiadającej na postulaty zgłoszone wcześniej w trakcie zeszłorocznych konsultacji społecznych, badań i warsztatów.

Rynek miałby też zyskać m. in. stragany i pawilony o zupełnie nowym kształcie i konstrukcji, większą szerokość alejek dla pieszych, trochę zieleni, miejsce do rozładunku towaru dla kupców oraz przylegający do płyty pas postojowy do parkowania równoległego od strony ul. Prusa.

Więcej

Dyżur Przewodniczącej ROJ-zmiana godziny

Od lutego zmianie ulega godzina dyżuru Przewodniczącej Rady Osiedla Jeżyce – dyżur będzie miał miejsce od godziny 20:00-21:00 w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21).

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w tych samych godzinach (20:00-21:00) ma również dyżur Zarząd Osiedla Jeżyce.

„Przyjazne podwórko” – jeszcze tydzień na składanie wniosków!

A gdyby tak kompletnie odmienić swoje podwórze? Zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe do udziału w programie „Przyjazne podwórko”. Do 31.01 można składać wnioski o współfinansowanie przedsięwzięć przez miasto. Koszty ponoszone są przez Miasto Poznań i wspólnoty mieszkaniowe w udziałach po 50%. Szczegóły na stronach ZKZL: http://www.zkzlpoznan.pl/przyjazne-podworko-czekamy-na-wni…/

Zdjęcie: Janusz Ludwiczak (lazarz.pl)

Jak będziemy się poruszać po Jeżycach? Ostatni etap konsultacji

Do końca stycznia ZDM czeka na opinie mieszkańców dotyczące szczegółowych rozwiązań w koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach. W najbliższych dniach odbędą się spotkania w ramach konsultacji społecznych.

Konsultacje będą miały formę dyżurów ekspertów Zarządu Dróg Miejskich, którzy odpowiedzą na pytania oraz wysłuchają opinii i sugestii dotyczących proponowanej organizacji ruchu na Jeżycach.

Spotkania odbędą się:
– 24 stycznia 2018 w godz. 8-11 i 16-19 w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Norwida 21 w sali multimedialnej;
– 25 stycznia 2018 w godz. 8-11 i 16-19 w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56, w sali nr 1.

Więcej

Spotkanie noworoczne na Placu Asnyka! Zapraszamy w sobotę 30 grudnia od godz. 14

Drogie mieszkanki i drodzy mieszkańcy Jeżyc!

Macie już dość świątecznego obżarstwa? A może dostaliście nietrafiony prezent? Nic nie szkodzi. W sobotę 30.12 o godz. 14 przynieście proszę resztki i nieudane prezenty na Plac Asnyka! Będziemy wymieniać się takimi podarkami oraz wyjadać to, co komu zostało. Pojawią się też grzaniec, barszczyk, ciasto i choinka, talerzyki i sztućce, muzyka, parę stołów oraz żywy ogień – żeby nie marznąć. W razie złej pogody impreza zostanie przeniesiona do Domu Tramwajarza.

Więcej

Drugi etap konsultacji koncepcji organizacji ruchu

Podczas konsultacji społecznych koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach mieszkańcy dyskutowali o dwóch wariantach. Odrzucili wariant drugi zamykający dzielnicę dla tranzytu. Zarząd Dróg Miejskich postanowił więc zmienić wariant pierwszy, ograniczający tranzyt, i przygotować kompromisowy wariant trzeci. Do 15 grudnia czeka na opinie mieszkańców na ich temat.

Przypomnijmy, w październiku ZDM zaprezentował dwa warianty koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach. Pierwszy zakłada znaczne ograniczenie tranzytu poprzez jego utrudnienie: zmianę kierunków jazdy na niektórych ulicach i relacji na skrzyżowaniach, tak by zniechęcać do korzystania z nich nie w celu dojazdu do domu lub innego celu podróży, lecz jako obwodnicy dla ulic wyższej kategorii. Drugi wariant tranzyt uniemożliwiał. Dzielnica miała być podzielona na tzw. „kieszenie” (obszary pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Kraszewskiego oraz Kościelną), między którymi nie można byłoby przejechać. Oba warianty zakładały ograniczenie prędkości i wyłączenie niektórych sygnalizacji świetlnych.

Więcej

Warsztaty dotyczące Rynku Jeżyckiego za nami!

Wczoraj odbyło się pięciogodzinne spotkanie, w którym wzięło udział po kilkoro przedstawicieli różnych grup: kupców, mieszkańców, biura konserwator zabytków, biura plastyka miejskiego, PIM, targowisk, rady osiedla, architektów i projektantów. Na sali obecnych było jednak także 1617 osób, które wzięły udział w badaniach i konsultacjach wykonanych w tym roku. Ich wyniki zostały zaprezentowane uczestnikom i mają zostać uwzględnione przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania płyty rynku.

Więcej

Rynek Jeżycki: znamy wyniki konsultacji i zapraszamy na warsztaty

Ile/ilu z nas dociera na Rynek Jeżycki pieszo, a ile/ilu tramwajem? Za co kochamy to miejsce, a co chcielibyśmy w nam najbardziej zmienić? Czym różnią się opinie klientów od opinii kupców? Zachęcamy do lektury I części raportu z badań i konsultacji społecznych wykonanych ze środków Osiedla Jeżyce na zlecenie Urzędu Miasta przez Konsultujemy:

Konsultacje nt. Rynku Jeżyckiego – raport ankietowy

Pokazują one m.in., że:

 1. W przeciętnym dniu handlowym ok. 60% klientów dociera na Rynek pieszo, a ok. 30% transportem publicznym.
 2. Rynek ma duże znaczenie lokalne i ponadlokalne: mieszkańcy Jeżyc to ok. 50-65% klientów Rynku, a ok. 30% mieszka w innych częściach Poznania.
 3. Klienci Rynku najwyżej oceniają łatwość w dotarciu na Rynek (84% ocen pozytywnych), a najgorzej wygląd straganów i budek oraz (74% ocen negatywnych) oraz szerokość alejek biegnących przez Rynek (30% ocen negatywnych).
 4. Klienci Rynku, mieszkańcy Jeżyc i kupcy szczególnie wysoko oceniają takie pomysły, jak:
  • zrównanie płyty Rynku, ulic i chodników wokół Rynku (75% pozytywnych wskazań wśród klientów i 66% wśród mieszkańców);
  • przeznaczenie w godzinach handlowych części miejsc postojowych wokół Rynku do parkowania krótkotrwałego, np. do 30 minut) (64%/62%);
  • wprowadzenie zadaszenia dla całej płyty Rynku (64%/63%).
 5. Klienci Rynku i mieszkańcy Jeżyc, ale już nie kupcy, opowiadają się też na ogół za przystosowaniem Rynku do tego, by poza godzinami handlu organizować wydarzenia kulturalne, spotkania (63%/63%). Kupcom zależałoby raczej na wyznaczeniu miejsc postojowych dla dostawców (59%).
 6. Prawie 70% kupców w typowy dzień dociera na Rynek samochodem. Ponad 80% z nich parkuje przy Rynku lub w jego pobliżu. Rozładunek towaru rzadko trwa dłużej niż godzinę. Większość przywozi towar samochodem, po czym przechowuje go na rynku, w samochodzie, lub w pobliskim lokalu.
Ostatnią częścią konsultacji będą warsztaty projektowe odbywające się w najbliższy wtorek 28.11, w godz. 16-20, na które jednak może przyjść tylko kilkoro mieszkańców (a prócz nich – kilkoro projektantów, kupców, urzędników i radnych). Dlatego bardzo prosimy chętnych do wzięcia udziału w warsztatach o pilne wypełnienie tego formularza: https://goo.gl/forms/P43F5VPbCryj3nO52

Dalsze informacje o pracach nad projektem rewitalizacji Rynku Jeżyckiego będziemy  publikować na stronie www, Facebook oraz w czasopiśmie „Nasze Jeżyce”.

Więcej