Dzień Jeżyc 2018

Drogie sąsiadki, drodzy sąsiedzi, 19 maja – Dzień Jeżyc!

Wielkie jeżyckie święto w tym roku odbędzie się 19 maja od godz. 11 do 19 na Placu Asnyka i w Domu Tramwajarza oraz w kilku innych miejscach. Spotkajmy się, poznawajmy, rozmawiajmy, tańczmy i śpiewajmy oraz korzystajmy z szerokiej oferty przygotowanej przez wspaniałych ludzi, organizacje, instytucje i lokale działające na Jeżycach.

Tego dnia odbędą się m. in.:
– wspólne śpiewy z udziałem klubów seniora (Jeżyczanie i Niezapominajki) oraz mieszkańców Jeżyc
– warsztaty taneczne z SWING CRAZE z potańcówką
– Vinyasa Joga w plenerze z muzyką na żywo
– spotkanie wokół GiveBOXu, idee inicjatywy i wymiana fantów z drugiego obiegu
– „Otwarta Biblioteka” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Więcej

Nowy kwartał Jeżyc – trwają konsultacje społeczne

Północno-zachodnia część osiedla zmieni się nie do poznania. W miejsce dawnych terenów przemysłowych i nieużytków ma się pojawić kilka tysięcy nowych mieszkań, nowe ulice ze szpalerami drzew oraz park. Warto wziąć udział w konsultacjach społecznych planu zagospodarowania dla tych terenów. 

Na terenie Wiepofamy i obszarach do niej przylegających powstanie szereg nowych budynków, głównie mieszkaniowych, a między ul. Dąbrowskiego i zaprojektowanym już nowym odcinkiem ul. Św. Wawrzyńca oraz między ul. Kościelną i Janickiego nowe ulice. Teren ten jest objęty planami miejscowymi Jeżyce-Północ” części E i F. Miejska Pracownia Urbanistyczna informuje, że w poniedziałek 26 marca w Zespole Szkół Specjalnych nr 106 przy ul. Janickiego 22 o godz. 17.00 odbędą się II etap konsultacji społecznych dotyczących tego planu. Tego dnia rozpocznie się też internetowa geodyskusja na temat tego planu. Będzie można wziąć w niej udział pod adresem jezyce-polnoc.geodyskusja.pl. Uwagi można też składać pocztą elektroniczną do 16 kwietnia br. na adres mpu@poznan.mpu.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań, a więcej informacji znajduje się tutaj.

Więcej

Ulica Kościelna od nowa – wystawa projektów

Fascynującą wystawę projektów zagospodarowania ul. Kościelnej można oglądać jeszcze przez tydzień w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim.

Uczestnikami konkursu na taki właśnie projekt, zorganizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu​ i Miasto Poznań​, byli studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP, pod opieką prof. Elżbiety Raszei. Za najlepszą pracę uznano koncepcję przygotowaną przez Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzynę. Drugie miejsce zajęli Joanna Piasecka i Tomasz Bekas, trzecie – Alicja Maculewicz, Kinga Zając i Emilia Dzięgielewska, a wyróżniono prace Katarzyny Dyktyńskiej i Natalia Raczkowskiej oraz Zofii Łobzy i Joanny Wiernickiej. Prace proponują nowoczesne rozwiązania, nawiązując jednocześnie do historii tego miejsca, kolebki dawnych Jeżyc i uwzględniając architekturę i charakter tej niezwykłej ulicy oraz szereg uwarunkowań prawnych, na czele z założeniami miejscowego planu zagospodarowania.

Więcej

Rynek Jeżycki – znamy wstępną koncepcję zmian!

A gdyby aleje przebiegające przez Rynek Jeżycki biegły ukośnie, a pawilony ustawione byłyby na środku zamiast zasłaniać dwie pierzeje rynku? To jedno z głównych założeń koncepcji zagospodarowania Rynku Jeżyckiego, przedstawionej nam przed kilkoma dniami i odpowiadającej na postulaty zgłoszone wcześniej w trakcie zeszłorocznych konsultacji społecznych, badań i warsztatów.

Rynek miałby też zyskać m. in. stragany i pawilony o zupełnie nowym kształcie i konstrukcji, większą szerokość alejek dla pieszych, trochę zieleni, miejsce do rozładunku towaru dla kupców oraz przylegający do płyty pas postojowy do parkowania równoległego od strony ul. Prusa.

Więcej

Dyżur Przewodniczącej ROJ-zmiana godziny

Od lutego zmianie ulega godzina dyżuru Przewodniczącej Rady Osiedla Jeżyce – dyżur będzie miał miejsce od godziny 20:00-21:00 w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21).

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w tych samych godzinach (20:00-21:00) ma również dyżur Zarząd Osiedla Jeżyce.

„Przyjazne podwórko” – jeszcze tydzień na składanie wniosków!

A gdyby tak kompletnie odmienić swoje podwórze? Zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe do udziału w programie „Przyjazne podwórko”. Do 31.01 można składać wnioski o współfinansowanie przedsięwzięć przez miasto. Koszty ponoszone są przez Miasto Poznań i wspólnoty mieszkaniowe w udziałach po 50%. Szczegóły na stronach ZKZL: http://www.zkzlpoznan.pl/przyjazne-podworko-czekamy-na-wni…/

Zdjęcie: Janusz Ludwiczak (lazarz.pl)

Jak będziemy się poruszać po Jeżycach? Ostatni etap konsultacji

Do końca stycznia ZDM czeka na opinie mieszkańców dotyczące szczegółowych rozwiązań w koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach. W najbliższych dniach odbędą się spotkania w ramach konsultacji społecznych.

Konsultacje będą miały formę dyżurów ekspertów Zarządu Dróg Miejskich, którzy odpowiedzą na pytania oraz wysłuchają opinii i sugestii dotyczących proponowanej organizacji ruchu na Jeżycach.

Spotkania odbędą się:
– 24 stycznia 2018 w godz. 8-11 i 16-19 w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Norwida 21 w sali multimedialnej;
– 25 stycznia 2018 w godz. 8-11 i 16-19 w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56, w sali nr 1.

Więcej

Spotkanie noworoczne na Placu Asnyka! Zapraszamy w sobotę 30 grudnia od godz. 14

Drogie mieszkanki i drodzy mieszkańcy Jeżyc!

Macie już dość świątecznego obżarstwa? A może dostaliście nietrafiony prezent? Nic nie szkodzi. W sobotę 30.12 o godz. 14 przynieście proszę resztki i nieudane prezenty na Plac Asnyka! Będziemy wymieniać się takimi podarkami oraz wyjadać to, co komu zostało. Pojawią się też grzaniec, barszczyk, ciasto i choinka, talerzyki i sztućce, muzyka, parę stołów oraz żywy ogień – żeby nie marznąć. W razie złej pogody impreza zostanie przeniesiona do Domu Tramwajarza.

Więcej

Drugi etap konsultacji koncepcji organizacji ruchu

Podczas konsultacji społecznych koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach mieszkańcy dyskutowali o dwóch wariantach. Odrzucili wariant drugi zamykający dzielnicę dla tranzytu. Zarząd Dróg Miejskich postanowił więc zmienić wariant pierwszy, ograniczający tranzyt, i przygotować kompromisowy wariant trzeci. Do 15 grudnia czeka na opinie mieszkańców na ich temat.

Przypomnijmy, w październiku ZDM zaprezentował dwa warianty koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach. Pierwszy zakłada znaczne ograniczenie tranzytu poprzez jego utrudnienie: zmianę kierunków jazdy na niektórych ulicach i relacji na skrzyżowaniach, tak by zniechęcać do korzystania z nich nie w celu dojazdu do domu lub innego celu podróży, lecz jako obwodnicy dla ulic wyższej kategorii. Drugi wariant tranzyt uniemożliwiał. Dzielnica miała być podzielona na tzw. „kieszenie” (obszary pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Kraszewskiego oraz Kościelną), między którymi nie można byłoby przejechać. Oba warianty zakładały ograniczenie prędkości i wyłączenie niektórych sygnalizacji świetlnych.

Więcej