Drugi etap konsultacji koncepcji organizacji ruchu

Podczas konsultacji społecznych koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach mieszkańcy dyskutowali o dwóch wariantach. Odrzucili wariant drugi zamykający dzielnicę dla tranzytu. Zarząd Dróg Miejskich postanowił więc zmienić wariant pierwszy, ograniczający tranzyt, i przygotować kompromisowy wariant trzeci. Do 15 grudnia czeka na opinie mieszkańców na ich temat.

Przypomnijmy, w październiku ZDM zaprezentował dwa warianty koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach. Pierwszy zakłada znaczne ograniczenie tranzytu poprzez jego utrudnienie: zmianę kierunków jazdy na niektórych ulicach i relacji na skrzyżowaniach, tak by zniechęcać do korzystania z nich nie w celu dojazdu do domu lub innego celu podróży, lecz jako obwodnicy dla ulic wyższej kategorii. Drugi wariant tranzyt uniemożliwiał. Dzielnica miała być podzielona na tzw. „kieszenie” (obszary pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Kraszewskiego oraz Kościelną), między którymi nie można byłoby przejechać. Oba warianty zakładały ograniczenie prędkości i wyłączenie niektórych sygnalizacji świetlnych.

Więcej

Warsztaty dotyczące Rynku Jeżyckiego za nami!

Wczoraj odbyło się pięciogodzinne spotkanie, w którym wzięło udział po kilkoro przedstawicieli różnych grup: kupców, mieszkańców, biura konserwator zabytków, biura plastyka miejskiego, PIM, targowisk, rady osiedla, architektów i projektantów. Na sali obecnych było jednak także 1617 osób, które wzięły udział w badaniach i konsultacjach wykonanych w tym roku. Ich wyniki zostały zaprezentowane uczestnikom i mają zostać uwzględnione przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania płyty rynku.

Więcej

Rynek Jeżycki: znamy wyniki konsultacji i zapraszamy na warsztaty

Ile/ilu z nas dociera na Rynek Jeżycki pieszo, a ile/ilu tramwajem? Za co kochamy to miejsce, a co chcielibyśmy w nam najbardziej zmienić? Czym różnią się opinie klientów od opinii kupców? Zachęcamy do lektury I części raportu z badań i konsultacji społecznych wykonanych ze środków Osiedla Jeżyce na zlecenie Urzędu Miasta przez Konsultujemy:

Konsultacje nt. Rynku Jeżyckiego – raport ankietowy

Pokazują one m.in., że:

 1. W przeciętnym dniu handlowym ok. 60% klientów dociera na Rynek pieszo, a ok. 30% transportem publicznym.
 2. Rynek ma duże znaczenie lokalne i ponadlokalne: mieszkańcy Jeżyc to ok. 50-65% klientów Rynku, a ok. 30% mieszka w innych częściach Poznania.
 3. Klienci Rynku najwyżej oceniają łatwość w dotarciu na Rynek (84% ocen pozytywnych), a najgorzej wygląd straganów i budek oraz (74% ocen negatywnych) oraz szerokość alejek biegnących przez Rynek (30% ocen negatywnych).
 4. Klienci Rynku, mieszkańcy Jeżyc i kupcy szczególnie wysoko oceniają takie pomysły, jak:
  • zrównanie płyty Rynku, ulic i chodników wokół Rynku (75% pozytywnych wskazań wśród klientów i 66% wśród mieszkańców);
  • przeznaczenie w godzinach handlowych części miejsc postojowych wokół Rynku do parkowania krótkotrwałego, np. do 30 minut) (64%/62%);
  • wprowadzenie zadaszenia dla całej płyty Rynku (64%/63%).
 5. Klienci Rynku i mieszkańcy Jeżyc, ale już nie kupcy, opowiadają się też na ogół za przystosowaniem Rynku do tego, by poza godzinami handlu organizować wydarzenia kulturalne, spotkania (63%/63%). Kupcom zależałoby raczej na wyznaczeniu miejsc postojowych dla dostawców (59%).
 6. Prawie 70% kupców w typowy dzień dociera na Rynek samochodem. Ponad 80% z nich parkuje przy Rynku lub w jego pobliżu. Rozładunek towaru rzadko trwa dłużej niż godzinę. Większość przywozi towar samochodem, po czym przechowuje go na rynku, w samochodzie, lub w pobliskim lokalu.
Ostatnią częścią konsultacji będą warsztaty projektowe odbywające się w najbliższy wtorek 28.11, w godz. 16-20, na które jednak może przyjść tylko kilkoro mieszkańców (a prócz nich – kilkoro projektantów, kupców, urzędników i radnych). Dlatego bardzo prosimy chętnych do wzięcia udziału w warsztatach o pilne wypełnienie tego formularza: https://goo.gl/forms/P43F5VPbCryj3nO52

Dalsze informacje o pracach nad projektem rewitalizacji Rynku Jeżyckiego będziemy  publikować na stronie www, Facebook oraz w czasopiśmie „Nasze Jeżyce”.

Więcej

Dąbrowskiego w pełni przejezdna już od poniedziałku

Od poniedziałku 20 listopada wracają tramwaje i obustronny ruch samochodów na Dąbrowskiego! Po remoncie ma być ciszej, a tramwaje pojadą nieco szybciej. Odbyła się też rekultywacja niewielkich fragmentów zieleni, jakie zachowały się przy ulicy.

[Zieleń przy Dąbrowskiego po rekultywacji, fot. Piotr Urbaniak]

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

http://www.mpk.poznan.pl/aktualnosci/3426-ul-dabrowskiego-przejezdna-od-poniedzialku

Rekultywacja zieleni w 2017 roku

Kończy się powoli wykonanie tegorocznych nasadzeń i rekultywacji zieleni. Wykonana została rekultywacja zieleni przy ul.Bukowskiej. Aktualnie zakończono ostatni etap tych zmian – zasadzono tam ponad dwadzieścia drzew. Dokonano też rekultywacji zieleni przy ul. Dąbrowskiego, między Prusa a Żeromskiego.

Ale to nie koniec zielonej rewolucji. ZDM dokona jeszcze nasadzeń uzupełniających na terenie naszego osiedla. Między innymi nowe drzewa zawitają na Słowackiego, Prusa, Mickiewicza, Gajowej, Polnej, Wawrzyniaka, Żeromskiego. Na Zwierzynieckiej w najbliższych miesiącach zostanie z kolei odtworzona aleja drzew.

Więcej

Zapraszamy na Dzień Jeżyc – sobota, 4 listopada!

Serdecznie zapraszamy na Dzień Jeżyc, który odbędzie się w tym roku 4 listopada! Przez cały dzień będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach, wszystkie odbędą się w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21), zachęcamy do udziału!

Wydarzeniu patronuje Rada Osiedla Jeżyce, która przeznaczyła na ten cel środki z planu wydatków 2017. Wykonawcą zadania jest Estrada Poznańska.

Szczegóły dotyczące organizacji Dnia Jeżyc: https://www.facebook.com/Domtramwajarza/

Program poniżej:
10:00 START

Więcej

Getto czy nowe życie? Pierwsze spotkania dotyczące organizacji ruchu na Jeżycach

Ponad sto osób wzięło udział w dwóch spotkaniach konsultacyjnych dotyczących organizacji ruchu na Jeżycach. Pojawiały się różne opinie – od nadziei, że dzięki ograniczeniu liczby przejeżdżających samochodów Jeżyce ożyją po przekonanie, że dzielnica zamieni się w getto.

Każde ze spotkań rozpoczynało się przedstawieniem wyników badań geoankietowych i badań ruchu na Jeżycach, które poprzedzały stworzenie koncepcji organizacji ruchu, oraz zaprezentowaniem samej koncepcji. Zawiera ona dwa warianty – pierwszy to znaczne ograniczenie tranzytu przez dzielnicę poprzez jego utrudnienie, drugi to uniemożliwienie jazdy tranzytowej poprzez podzielenie Jeżyc na cztery „kieszenie”. Podkreślano, że zaprezentowane pomysły to dopiero koncepcje – zbiór wytycznych, które mają zostać poprawione w trakcie konsultacji. O tym, czy i jakie zmiany miałyby ewentualnie zostać wdrożone zadecydują dopiero w przyszłości władze miasta.

Więcej

Konsultacje społeczne

Jak będziemy poruszać się po Jeżycach? Warsztaty już w przyszłym tygodniu!

W porannym szczycie komunikacyjnym przez niektóre jeżyckie ulice przejeżdża ponad 600 samochodów w ciągu godziny. To zarówno mieszkańcy Jeżyc, wybierający się np. do pracy, jak i kierowcy z innych dzielnic czy miejscowości, którzy przez naszą dzielnicę tylko przejeżdżają. Tak wiele samochodów powoduje korki, zanieczyszcza powietrze, utrudnia poruszanie się tym kierowcom, którzy nie mogą przesiąść się na inny środek transportu, tramwajom i autobusom, rowerzystom i pieszym. Chcąc to zmienić Rada Osiedla Jeżyce postulowała, aby stworzyć koncepcję organizacji ruchu w dzielnicy. Kilka miesięcy temu jej wykonanie zlecił Zarząd Dróg Miejskich.

Więcej

Geoankieta - wyniki badań

Jak nam się porusza po Jeżycach? Wyniki badań geoankietowych

Ponad dwa tysiące osób wzięło udział w internetowej ankiecie dotyczącej zmian w organizacji ruchu na jeżyckich ulicach. Badanie to było pierwszym etapem konsultacji społecznych projektu „Ulice Jeżyc”. Jego wyniki, razem z pomiarami i symulacjami natężenia ruchu, posłużyły do przygotowania koncepcji organizacji ruchu w dzielnicy, opracowywanej na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich.

Co trzecia osoba biorąca udział w ankiecie codziennie (lub prawie codziennie) przemieszcza się samochodem, co piąta korzysta z komunikacji publicznej, co szósta – z roweru. Tylko połowa respondentów napisała, że codziennie po Jeżycach chodzi.

Więcej

PBO 2018

Zagłosuj w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018!

Trwa już głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018. Zachęcamy do wzięcia udziału internetowo (https://pbo2018.um.poznan.pl/i/pbo-2018/voting), w Centrum Inicjatyw Senioralnych lub Centrum Inicjatyw Rodzinnych (codziennie w godzinach otwarcia) albo w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego (21-22 października, w godz. 10-18).

W tym roku projektów jeżyckich jest niestety znacznie mniej niż w ubiegłym, ale i tak warto wybrać, który z nich będzie realizowany, zwłaszcza że Jeżyce rywalizują tu o tę samą pulę pieniędzy z Łazarzem. Jest za to wiele projektów do wyboru w puli ogólnomiejskiej.

Więcej