READING

Skrzyżowanie ul. Polnej i Szamarzewskiego będzie b...

Skrzyżowanie ul. Polnej i Szamarzewskiego będzie bezpieczniejsze

Polna-Szamarzewskiego, wyniesione skrzyżowanie, projekt

Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią pojawi się w I półroczu 2019 r. u zbiegu ulic ul. Polnej i Szamarzewskiego, które będzie odtąd skrzyżowaniem równorzędnym. Dzięki temu możliwe będzie tam wyłączenie sygnalizacji świetlnej i płynniejsze, a jednocześnie bezpieczne poruszanie się wszystkich użytkowników ruchu.

Ryc. 1. Przykład wyniesionego skrzyżowania – ul. Modrzewiowa na poznańskim Świerczewie, fot. T. Wierzbicki

Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu była już przez długi czas wyłączona w trakcie remontu ul. Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Z jednej strony upłynniało to ruch, z drugiej jednak nie zapewniało bezpieczeństwa pieszym, zwłaszcza dzieciom, a także utrudniało wjazd na skrzyżowanie z podporządkowanej ul. Szamarzewskiego. Dlatego kiedy po zakończeniu remontu ul. Kraszewskiego i Zwierzynieckiej w ZDM i MIR zadecydowano o przywróceniu sygnalizacji, pojawiły się z jednej strony postulaty, aby ją ponownie wyłączyć, a z drugiej – wskazania, że skrzyżowanie to jest na to zbyt niebezpieczne. Zgodnie z danymi z policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji, w latach 2007-2017 zarejestrowano w tym miejscu 30 takich zdarzeń. Policja oceniła więc, że warunkiem wyłączenia sygnalizacji byłoby wyniesienie skrzyżowania. Podobna propozycja pojawiła się następnie w Wielowariantowej Koncepcji Organizacji Ruchu dla Osiedla Jeżyce, zamówionej w 2017 r. przez ZDM. Dlatego Rada Osiedla Jeżyce zawnioskowała o wykonanie projektu tego typu skrzyżowania.

Z radością informujemy, że otrzymaliśmy wiadomość o zatwierdzeniu projektu zakładającego wprowadzenie takiego właśnie rozwiązania. Szczegółowy projekt, który otrzymaliśmy z ZDM, można zobaczyć TUTAJ.


COMMENTS ARE OFF THIS POST